Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domácí zabíjačka

11. 12. 2007

Už v týdnu jsem dostal pozvánku na zabijačku u Hodaňů. Akce je to náročná, a tak se každá volná ruka hodí. Ještě v pátek jsme se sešli v kině. Jen tak. Posedět, napít se. Nakonec z toho bylo sedm rumů s kolou. Příjemný věčer.
Ale v sobotu jsem musel vstávat už o půl 7, abych byl v sedm hodin na značkách. Probuzení to nebylo z těch příjemnějších. Ale zvládl jsem to. Chvilku před půl sednou začalo první zabíjení. Jelikož jsem byl na zabíjačce naposledy jako malý špunt, zezáčátku jsem jen přihlížel. Ale nemělo tomu být věčně. Po pár minutách jsem už běžel pro kýbl, posouval necky, umíval se od krve. Prostě jsem byl nenápadně začleněn do kolektivu. Ale dělat pomocníka Fofinovi a Vaškovi není žádný med, čekat pochvalu nebo poděkování snad ani nejde. To jsem spíš dostal vynadáno, kde se pořád courám, co mi tak dlouho trvá, proč je ta voda tak studená, proč je takObrazek horká....ale nestěžuji si, naopak, celý den byla výborná atmosféra, všichni se přip práci moc dobře bavili. Postupem času jsem dostával i těžší úkoly, jako třeba odstanit štětiny z prasečí hlavy. Nezapomenutelný zážitek dloubat se nožem v uchu nebo škrabat kolem očí. Jenom mrknout:o)
Před polednem přišlel na řadu druhý čuník. Musel být už pořádně vystresovaný, protože měl mord svého kamaráda pašíka před očima. Lítost musela rychle stranou, jeho čas se naplnil...konečně jsem se dostal i k focení. Možná se mi podařilo i pár pěkných obrázků, ale ke spokojenosti je casta ještě hodně dlouhá.
Nemusím připomínat, jaký je hlavní zabijačkový nápoj. Jistě že slivovice. A v sobotu se s ní rozhodně nešetřilo. Cca každou půl hodinku jsme si dali po malém panáčku. Divím se, že to se mnou nic neudělalo, navíc když jsem jed až kolem páté odpolední. Ale jídlo to bylo skvělé. Obírali jsma maso přímo vytažené z vývaru, lahoda. Až do večera jsme měli pořád spostu práce. Já jsem jako zabijačkový benjamínek dostal jeden z nepříjemných úkolů- z podkožního tuku vyrobit škvarky a sádlo. Pro neznalé, znamená to dobré 4 hodiny sedět u kotle a míchat a míchat. Všichni si pak ale škvarky pochvalovali, to potěší.
Kolem půl desáté večerní jsem se pořádně unavený vypravil domů. Do vany, do postele...chrrr

ObrazekV neděli jsem odpočíval, jak taky jinak po tak náročném dni. Ale hned po obědě jsme vyjeli s Františkem a Jožem na fotbal. Na poslední ligový zápas podzimu. Přijela Viktorka Žižov, odvezla si tři góly a nula bodů, nebylo co řešit, krásnej zápas.
Možná bych ještě napsal něco o večerním posezení a vybírání hlavního stárka na příští hody, ale musím jít vylepit plakáty na Štěpánskou zábavu....prší tam, fuj(nefunguje mi automatická kontrola pravopisu, omluvte nějakou tu chibyčku)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář